Oppo A54 Price in Pakistan
Oppo A54
Rs. 43,400
InStock
Colors
Oppo A54 Price & Specifications
| Release Date | 26-03-2021 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 163.6 x 75.7 x 8.4 mm |
| Phone Weight | 192 g |
| Operating System | Android 10, ColorOS 7.2 |
| Screen Size | 6.51 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | Yes |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0 |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 13 MP + 2 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | FM radio |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | MT6765V/CBA Octa-core 2.3GHz |
| GPU | IMG GE8320 @ 680 MHz |
oppo a54 price in Pakistan is 43,400 PKR. oppo a54 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. oppo a54 launched with impressive color options starry_blue,crystal_black. oppo a54 phone weighs only 192 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. oppo a54 is set up with a 13 MP + 2 MP + 2 MP back camera and 16 MP, f/2.0 selfie camera. The processor MT6765V/CBA Octa-core 2.3GHz and IMG GE8320 @ 680 MHz ensure the smooth performance of oppo a54. The Display of oppo a54 supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.51 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.51 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This OPPO mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and oppo a54 price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo A54 Availability
| Expected Price: | Rs. 43,400 |
| Release Date: | March 26, 2021 |
| Phone Status: | InStock |
Oppo A54 Price and Specs
| Oppo A54 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 43,400 |